PT100 i Ni120 – precyzja kontroli temperatury
Rezystory odgrywają kluczową rolę w branży elektroniki i technologii pomiarowej. Umożliwiają one precyzyjne pomiary oraz stanowią niezbędny element naszych urządzeń do kontroli temperatury.
Czujniki RTD
RTD to skrót od „Resistance Temperature Detecor”, czyli czujnika temperatury, którego opór zależy od temperatury:
Zmiana temperatury – zmiana rezystancji.
Gdy prąd pomiarowy przepływa przez czujnik temperatury, dochodzi do jego niewielkiego nagrzania. Zjawisko to nazywane jest samonagrzewaniem. Im wyższy prąd pomiarowy i im dłuższy przepływ, tym bardziej czujnik się nagrzewa. Czujniki te są zwykle wykonane z platyny, miedzi lub niklu.
PT100: rezystor platynowy
Czujniki PT100 to czujniki temperatury, których działanie opiera się na zmianie oporu platyny pod wpływem temperatury. Nazwa składa się z materiału (Pt) i jego nominalnej rezystancji R0 w temperaturze 0°C. PT100 (R0= 100 Ω). Platyna jest najczęściej stosowanym materiałem do produkcji czujników RTD.
Więcej informacji na temat PT100 można znaleźć w naszym słowniku.
Ni120 – Upornost
Ni120 to komponenty wykonane na bazie niklu służące do pomiaru temperatury. Rezystancja zmienia się w zależności od temperatury. Jeżeli temperatura wynosi 0°C, opór wynosi 120 omów. Czujniki temperatury Ni120 są bardzo popularne na rynku amerykańskim.
Wybór między Ni120 i PT100 zależy od konkretnych wymagań urządzenia do aplikacji kleju Hot Melt i zastosowania. Jednak oba rezystory to kluczowe elementy zapewniające, że klej Hot Melt nakładany jest w odpowiedniej temperaturze, poprawiając jakość i wydajność produktu.
Więcej informacji na temat Ni120 można znaleźć naszym słowniku.
Skąd mam wiedzieć, czy wąż grzewczy lub głowica aplikacyjna ma czujnik temperatury PT100 lub Ni120?
- Czujniki temperatury: niewidzialni bohaterowie w urządzeniach do topienia - 21. stycznia 2025
- Rodzaje pęknięć w połączeniach klejonych: Co mówią o połączeniu? - 14. stycznia 2025
- Nowy film: Instrukcje krok po kroku dotyczące montażu podgrzewanego węża i pistoletu ręcznego HB 910 - 9. stycznia 2025