Jak kleić materiały wrażliwe na temperaturę?
Kleje termotopliwe mogą być używane także do pakowania i klejenia materiałów o wysokiej wrażliwości termicznej. Do typowych zastosowań należy pakowanie wrażliwych artykułów spożywczych (np. czekolady), zastosowania we florystyce (kwiaty), ale także przy klejeniu bardzo cienkich materiałów (np. tworzyw sztucznych).
Tak zwane termotopliwe kleje „low temperature” (LT), czyli niskotemperaturowe, które znajdują tu zastosowanie, nanoszone są po rozgrzaniu ich do temperatury nawet już 100°C. Kleje termiczne LT nie tylko pozwalają chronić przeznaczone do sklejenia albo spakowania materiały, lecz także minimalizują ryzyko oparzenia podczas ich obróbki i wydzielają znacznie słabszy zapach niż kleje rozgrzewane do temperatury 200°.
Kto jednak zdecyduje się na ten rodzaj klejów termicznych, musi wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze, praca musi przebiegać szybko, ponieważ czas otwarty zwykle jest krótszy. Do nanoszenia przy pomocy sprayu kleje te zwykle się nie nadają i również płaska aplikacja raczej nie jest polecana. Przy aplikacji liniowej lub punktowej uzyskać można jednak bardzo dobre połączenie. Ponadto trzeba także oczywiście się upewnić, czy używane urządzenie do aplikacji dysponuje odpowiednią regulacją temperatury. Dlatego np. w przypadku sztyftów należy używać pistoletu na klej termotopliwy, który rozgrzewa go do temperatury nie wyższej niż 120°C.