1922 - 2018

Nasza historia 1922 - 2018

Proszę prześledzić naszą interesującą i urozmaiconą historię od rozpoczęcia działalności w małej firmie rzemieślniczej w roku 1922, przez początki techniki klejenia w roku 1975 do aktualnej sytuacji- BÜHNEN była zawsze blisko klientów.

      

2018

Wprowadzenie HB 240/250 – wing.line®

wing-line LogoWraz z HB 240 i HB 250 na rynek zostają wprowadzone dwa nowe, mechaniczne pistolety ręczne. Całkowicie odnowiony mechanizm spustowy umożliwia jeszcze szybszą i dogodną pracę. „wing.line®zostaje zarejestrowana i wydana jako unijny znak towarowy. Oznacza to, że znak towarowy jest chroniony przez Niemiecki Urząd Znaków Towarowych i Patentowych.

Jan Hunke zostaje kolejnym dyrektorem zarządzającym

Pan Jan Hunke dołącza do BÜHNEN, obok pana Gausepohla, jako kolejny dyrektor zarządzający w kwietniu 2018 r. W ten sposób pan Hunke przejmie również obowiązki pana Hartje i pokieruje działami sprzedaży i marketingu. Pan Hunke posiada już wieloletnie doświadczenie w branży klejów Hot Melt i dlatego jest idealnym kandydatem na to stanowisko.

      

      

2017

Firma rodzinna z przyszłością

Po wystąpieniu wspólnika mniejszościowego, Hanno Pünjer, wszystkie udziały w przedsiębiorstwie znalazły się teraz ponownie w rękach rodziny. Constanze Wriedt, z domu Bühnen, posiada 80%, dwójka dzieci Nina i Jannes przejęły po 10% i udowadniają tym samym, że kontynuacja będzie zagwarantowana także w przyszłości.

Dalsza rozbudowa międzynarodowej działalności

Od momentu przejęcia w roku 2015 działalności w branży klejów spółki-córki Heinz Bühnen w |Austrii, rynek na Węgrzech obsługiwany był najpierw nadal przez jej oddział w Budapeszcie. Od początku roku stały pracownik dba wyłącznie od rozbudowanie i tak już silnej pozycji rynkowej.

W Republice Czeskiej powstała nowa siedziba zakładu Bühnen Polska Sp. z o.o. Tam i w Republice Słowacji 3 pracowników zajmuje się rozszerzeniem wiodącej na rynku pozycji.

      

2016

Rok ten stał pod znakiem wielu dużych i małych zmian:

Przeprowadzka do nowego budynku

W maju miała miejsce inauguracja nowego budynku Hinterm Sielhof 25. Pracownicy mogą teraz pracować w przyjemnej atmosferze na dwóch piętrach. Nowoczesne systemy klimatyzacji i ogrzewania zapewniają zawsze doskonały klimat i są przyjazne dla środowiska. W trakcie przebudowy zmodernizowano także produkcję, laboratorium i logistykę.

HB 191Wprowadzenie HB 191

Linie narzędziowe mechanicznych pistoletów do kleju były w roku 2016 nadal opracowywane. HB 191 zastąpił dotychczasowy HB 190. Cechą charakterystyczną pistoletu do kleju termotopliwego jest opatentowany, trój-pozycyjny stojak, który umożliwia dostosowanie pozycji odstawienia do danej metody pracy. Jednocześnie zoptymalizowano zastosowania przy wykorzystywaniu zarówno przez osoby praworęczne jak i leworęczne. .

Węgierska strona internetowa i katalog

W lipcu ruszyła węgierska wersja strony internetowej online. Dzięki temu teraz także klienci na Węgrzech mają bezpośrednią możliwość sięgania po informacje dotyczące przedsiębiorstwa i jego produktów. W połączeniu z odpowiednim katalogiem.

Zmiana w kierownictwie

Bert Gausepohl

Wraz z odejściem w grudniu na emeryturę wieloletniego dyrektora zarządzającego, przejął Bert Gausepohl wyłączne kierownictwo przedsiębiorstwa. Absolwent prawa pracuje od wielu dla przedsiębiorstwa, kierował między innymi amerykańską firmą-córką PAM i w roku 2014 został powołany na drugiego zarządzającego obok Hanno Pünjer.

      

2015

HB 6000 –druga generacja

Opracowane w roku 2008 urządzenie zbiornikowe HB 6000 zostaje zastąpione przez udoskonaloną i bardziej zaawansowaną wersję. Urządzenia zbiornikowe serii HB 6000 wyposażone są w pompy tłokowe i wielkość zbiornika 5, 10, 20 lub 35 litrów oraz w do sześciu podłączeń przewodu, w zależności od potrzeb klientów. Urządzenia serii HB 6000 charakteryzuje wysoka wydajność, prosta obsługa oraz łatwo obsługiwana regulacja temperatury z wyświetlaczem.

HB 181Wprowadzenie HB 181

Nowo opracowany, mechaniczny pistolet ręczny HB 181 zastępuje dotychczasowy HB 180. 3 możliwości zamocowania zostały z powodzeniem zgłoszone do opatentowania. Dzięki nowemu HB 181, BÜHNEN dysponuje wydajnym, małym i poręcznym urządzeniem nie tylko dla florystyki.

Początek prac budowlanych w nowym budynku

W lipcu rozpoczęła się budowa budynku biurowego na terenie firmy w Bremie. Prace budowlane zostaną ukończone prawdopodobnie w kwietniu 2016 r. Nowy budynek stanowi trwałą inwestycję w ulepszone pomieszczenia do pracy oraz wyraźne uznanie lokalizacji „Hinterm Sielhof“ w Bremie.

Przejęcie działalności naszej byłej firmy-córki w Austrii

W lipcu BÜHNEN przejmuje całkowicie dystrybucję systemów klejenia w Austrii, Słowenii oraz w Republikach Czeskiej i Słowackiej, jak również na Węgrzech od byłej firmy-córki Bühnen GmbH & Co. KG w Wiedniu. Austrią i Słowenią zajmuje się dwóch własnych pracowników, Czechami i Słowacją BÜHNEN Polska we Wrocławiu (Breslau), a działalnością na Węgrzech wyłączne przedstawicielstwo.

Przejęcie firmy Termolan

W grudniu Bühnen International GmbH przejęła od założycieli Termolan przedsiębiorstwa Termolan Sp. z o.o., Polska oraz Termolan CZ s.r.o. w Czechach. Dzięki temu grupa firm staje się wiodącym na rynku przedsiębiorstwem systemów klejów termotopliwych w Europie Środkowo-Wschodniej.

      

2014

Homepage

Nowo zaprojektowana strona internetowa prezentuje się w nowym, świeżym layout z przyjaznym dla użytkownika prowadzeniem po menu. Alternatywnie jest do dyspozycji funkcja wyszukiwania, jeszcze szybciej prowadząca do celu. Generalnie nawigacja ma lepszą strukturę, w związku z czym jeszcze szybciej można znaleźć informacje. Nowo utworzony glosariusz służy pomocą przy pojęciach fachowych. Uproszczona możliwość kontaktu otwiera dalsze drogi do dialogu z nami.


Produkty wyświetlają się w przejrzysty sposób, łącznie ze wszystkimi ważnymi informacjami technicznymi. Częściowo są do dyspozycji wideo na temat produktów i zastosowań, rubryka, która ciągle się rozwija. Do każdego urządzenia prezentowany jest wybór odpowiednich rodzajów kleju. Także w odniesieniu do różnych dziedzin zastosowania prezentowane są odpowiednie kleje oraz stosowane do nich techniki aplikacji.

Po powrocie z USA i udanej sprzedaży PAM, Bert Gausepohl zostaje drugim zarządzającym, obok Hanno Pünjer. Odpowiada za działy zakupów, IT i zarządzania produktem.

      

2013

HandpistoleWraz z HB 910 BÜHNEN wprowadza nowe urządzenie manualne do aplikacji kleju termotopliwego, niezwykle odpowiadające wymogom ergonomicznym. To bardzo lekkie, obracające się o 360° urządzenie do aplikacji liniowej i aplikacji w sprayu umożliwia komfortową obsługę przy niewielkim nakładzie siły. Ze znajdującym się bezpośrednio w wężu przewodem powietrza natryskowego, HB 910 posiada zredukowaną temperaturę przy urządzeniu ręcznym, co m.in. chroni klej. Gumowy uchwyt i długi spust zapewniają bezpieczną pracę zarówno przy eksploatacji jedną ręką jak i dwoma, bez ześlizgiwania się ręki, a dzięki swojej izolacji zapewnia ochronę przed poparzeniami. Dzięki mniejszemu przekrojowi poprzecznemu uchwyt bardzo dobrze nadaje się dla osób o mniejszych rękach.

Heizbarer SchlauchDodatkowo do HB 910 dostępne są nowe, ogrzewalne węże o wyraźnie zmniejszonej średnicy niż dotychczasowe. Dzięki swojej wysokiej jakości izolacji z termoplastycznych izomerów (TPE) są szczególnie wytrzymałe, odporne i gwarantują długą żywotność.

FacebookNa początku roku 2013 BÜHNEN uaktywnia się w internetowych serwisach społecznościowych i wykorzystuje te kanały do dialogu z klientami i partnerami przedsiębiorstwa. Prezentuje się tutaj nowości i informacje na temat klejów i urządzeń do aplikacji.

      

2012

Bühnen Logo 90 JahreW rocznicę 90-letniego istnienia BÜHNEN GmbH & Co. KG zdobyło pozycję działającego na arenie międzynarodowej przedsiębiorstwa full-service i wiodącego oferenta manualnych urządzeń do klejów termotopliwych. Wyposażone w równie szeroki jak i niezwykle nowoczesny asortyment produktów i know-how z różnych branży, przedsiębiorstwo rodzinne zatrudniające obecnie 81 pracowników i nadal się rozwijające, realizuje niezawodne rozwiązania klejenia dla najróżniejszych wymogów klientów.

Auftragskopf BÜHNEN poważnie zwiększa swoje udziały na rynku przede wszystkim w przemyśle opakowań dzięki sukcesowi odpornych na utlenianie klejów. Także zbyt trwałych klejów termotopliwych rośnie wyjątkowo silnie w porównaniu do wzrostu rynkowego.

 

Dzięki nowym głowicom do aplikacji kleju termotopliwego HB 20 HB (głowica liniowa) i HB 30 (głowica spray) rozwija się seria głowic nanoszących. W głowicach tych stosuje się generalnie tylko zawory MAC, uchodzące na całym świecie za szczególnie niezawodne. Charakteryzują się one absolutną niezawodnością i szczególnie wysoką odpornością termiczną. Szeroka konstrukcja głowicy liniowej zapewnia bardzo dobre przejście temperatury do modułów śrub i przez to gładką aplikację kleju. Także w przypadku głowicy do aplikacji spray szeroka konstrukcja pozytywnie wpływa na aplikację kleju. W obu typach przeniesiono uchwyt głowicy w górę, dzięki czemu łatwiejsze jest zamocowanie głowic nanoszących w urządzeniu nadrzędnym.

 

Beutelschmelzer 2012Przerobiono konstrukcyjnie urządzenia do topienia kleju z opakowania serii 4000. Regulacja temperatury i procesów wewnętrznych w urządzeniu sterowane są wyłącznie przez SPS. Zoptymalizowano także dostęp dla prac serwisowych i konserwacyjnych. Ze względu na modyfikacje sterowania i techniki można było zrezygnować z czujnika poziomów w rezerwuarze.


Walzenauftragsgerät Walcowe urządzenia do aplikacji serii 8000 wyposażone zostały w cyfrowy regulator temperatury i stopniowo przestawiany walec docisku, częściowo z osobnym napędem. Urządzenia te są teraz dostępne także w wersji stołowej.

      

2011

Constanze Wriedt Ilse Bühnen umiera w wieku 89 lat. Jej udziały w przedsiębiorstwie pozostają w rodzinie: Constanze Wriedt, z domu Bühnen, zostaje udziałowcem większościowym i gwarantuje kontynuację.Pozytywny rozwój sytuacji w Niderlandach i Belgii skłania BÜHNEN do rozbudowania organizacji poprzez założenie BÜHNEN Benelux BV i zatrudnienia kolejnego pracownika, który koncentruje się na środkowej i północnej części Niderlandów.

HB 950 Duży wzrost cen na surowce do klejów EVA powoduje poważne zwiększenie udziałów rynkowych odpornych na utlenianie klejów termotopliwych z serii avenia w przemyślne opakowań.

Do specjalnych zastosowań manualnych opracowane zostaje urządzenie ręczne HB 950. Charakteryzuje się zoptymalizowanym zastosowaniem do manualnej produkcji mniejszych i średnich wielkości serii, kiedy klej należy aplikować z góry.

 

      

2010

Microauftragskopf HB 11 Zaprezentowana w roku 2010 mikro-głowica nanosząca HB 11 z serii one4all nadal uchodzi za najmniejszą, liniową głowicę aplikacyjną na świecie. Poza szczególnie kompaktową konstrukcją charakteryzuje ją szybkość. Aż do 200 cykli na sekundę i czas reakcji zaworu magnetycznego maksymalnie 3 milisekundy służą jeszcze dzisiaj za przykład.

      

2009

HB 700 Serie Do końca roku 2008 BÜHNEN oferowała narzędzia do prawie wszystkich rodzajów aplikacji. Brakowało tylko walcowych urządzeń do nakładania. Zaleta nowo wprowadzonej serii 8000 do aplikacji ręcznej polega przede wszystkim na tym, że wielkopowierzchniowe materiały, przeważnie sztancowane, można bardzo szybko i bez trudu powlec klejem aktywowanym na gorąco. Jako dalsze opracowanie serii HB 700 wprowadzona zostaje na rynek HB 710. Ma mniejszy ciężar i łatwo daje się konserwować.

Heinz Bühnen 2009Heinz Bühnen umiera w wieku 89. Udziały pozostają u jego żony, pani Ilse Bühnen.Także klienci w Niderlandach i Belgii mają być lepiej obsługiwani i dlatego należy rozszerzyć bezpośrednią działalność. BÜHNEN zaczyna tam najpierw od jednego pracownika. Logistyka sterowana będzie z Bremy.

      

2008

HB 325 zastępuje HB 320. Wraz z HB 350 po raz pierwszy zaprezentowano pneumatyczne urządzenie do aplikacji, mogące obsługiwać 18 wkładów.

Jesienią tego roku wprowadzona zostaje nowa generacja urządzeń zbiornikowych, którą zaprojektowano do automatycznej techniki aplikacji, ale która nadaje się także do manualnych zastosowań. HB 325HB 350HB 6000

      

2007

BÜHNEN Polen Po starannej analizie BÜHNEN decyduje się na bezpośrednią obsługę polskiego rynku. W tym celu założona zostaje BÜHNEN Polska Sp. z o.o. we Wrocławiu (Breslau), która zaczyna najpierw z 7 pracownikami, a 2 lata później zostaje rozszerzona o jednego pracownika, który odpowiedzialny jest także za Republikę Czeską i Republikę Słowacką. Dostawy do klientów odbywają się najpierw z Bramy, później dodatkowo także z Wrocławia. W ten sposób przedsiębiorstwo realizuje swoją strategię inwestowania w rynki o dużym potencjale, żeby obsługiwać je własnym zespołem w celu zagwarantowania możliwie jak największej bliskości do klienta.

Beutelschmelzer W celu umożliwienia nieprzerwanej pracy z użyciem reaktywnych klejów termotopliwych i bez zastosowania drogich, tandemowych urządzeń do topienia kleju w beczkach, opracowane zostały urządzenia do topienia kleju z opakowania. Zaletą urządzeń do topienia kleju z opakowania jest ponadto bardzo delikatne roztapianie kleju dzięki rezerwuarowi, w którym zawsze znajduje się płynny klej. W trakcie eksploatacji można założyć do rury zbiornika nowe opakowanie foliowe, bez zatrzymywania produkcji. Ponadto prawie nie powstają odpady, ponieważ pozostała ilość kleju w pustym opakowaniu to około 0.

      

2006

Centrum uwagi grupy firm skoncentrowane jest wyłącznie na podstawowej działalności dotyczącej systemów klejów termotopliwych. Wszystkie działania przedsiębiorstwa koordynowane są w siedzibie w Bremie. Szczególnie silnie rozbudowuje się działalność w przemyśle opakowań z nowymi klejami termotopliwymi na bazie EVA i PO. Dzięki zaprezentowanej w tym roku po raz pierwszy serii one4all, udaje się BÜHNEN wejść w interes z kompatybilnymi częściami zamiennymi z firmami Nordson, Robatech i ITW Dynatec.

      

2005

Wprowadzone w tym roku HB 230 E opracowane zostało ze sterowaną mikroprocesorowo regulacją temperatury, przede wszystkim do zastosowania wkładów poliamidowych, szczególnie w przemyśle elektrycznym. W tym samym roku HB 700 zastępuje udaną serię Powerline. Z HB 320 opracowany został szczególnie wydajny pistolet do klejenia na 18 mm świece.

HB 230 EHB 350Pneumatisch Kleben

2004

HB 5010Klebepistole HB 220 Wraz z HB 5010 wprowadzone zostaje na rynek urządzenie, które ze względu na design i wyposażenie, znowu konsekwentnie ukierunkowane jest na wymogi ergonomiczne i łatwą obsługę.

Działalność w dziedzinie klejów termotopliwych zostaje masywnie rozbudowana. Kleje termotopliwe zwane także klejami termotopliwymi PSA stosuje się przede wszystkim w materiałach z elementami samoprzylepnymi m.in. w przemyśle opakowań i przemyśle motoryzacyjnym. Dla szczególnie trudnych powierzchni zostaje po raz pierwszy wprowadzony klej na bazie akrylu.
Absolutnym bestsellerem i jeszcze bardziej rozwiniętą formą w programie jest HB 220. Jest to własny projekt pistoletu do kleju nadającego się do przemysłowego zastosowania, niezwykle wydajnego i niezniszczalnego na 12mm świece.

      

2003

Hanno Pünjer Hanno Pünjer wchodzi w interes, zostaje zarządzającym i przejmuje jako udziałowiec najpierw 25 procent udziałów. Większość udziałów spółki pozostaje nadal w rodzinie Bühnen.

      

2002

HBB Powerline HBB wprowadza nową generację ręcznych urządzeń pneumatycznych do aplikacji kleju. Powerline zastępuje serię HB 500 i charakteryzuje się mniejszym ciężarem, zoptymalizowaną ergonomią i dobrą wydajnością topienia.

      

2001

Wprowadzenie odpornych na utlenianie klejów topliwych na bazie PO. Te kleje, oferowane później pod nazwą avenia, nadają się szczególnie do opakowań a dzięki swojej odporności na utlenianie powodują większą żywotność techniki nakładania.

      

2000

Szczególne wymogi w przemyśle motoryzacyjnym prowadzą do opracowania własnych receptur reaktywnych klejów termotopliwych na bazie polioefiny bez obowiązku oznakowania. Posiadają one szczególne właściwości termiczne i zwłaszcza w przypadku surowych powierzchni PP są lepsze niż kleje PUR.

      

1998

Tankanlagen 1998 HBB prezentuje nowe urządzenie zbiornikowe Proline z urządzeniem ręcznym. We współpracy z renomowanym projektantem powstaje nowa generacja urządzeń manualnych, wyznaczająca nowe kryteria w odniesieniu do poręczności.

      

1996

Od roku 1996 wprowadza się wraz z HB 180 HB 190 specjalne pistolety do klejenia, przede wszystkim do zastosowania przez florystów i dekoratorów. Heißklebepistole HB 180HB 190 frühes Design

1995

Werbung Heißkleber 1995 W połowie lat 90-ych wybór pistoletów do klejenia do zastosowania przemysłowego zostaje uzupełniony o serię bardziej wydajnych urządzeń HB 201, HB 211 i na rynek wprowadza się HB 300.

      

1994

Tankanlage HB 4000"Wraz z urządzeniami zbiornikowymi do klejów termotopliwych serii HB 4000 rozpoczyna się nowa era w Bühnen. W pewnym sensie w systemie budowy modułowej mogą być wytwarzane zarówno urządzenia na pompy zębate jak i na pompy tłokowe do wszystkich rodzajów klejów termotopliwych.

 

 

Urządzenia na pompy zębate napędzane są wytrzymałymi silnikami trójfazowymi, których regulacja liczby obrotów następuje w przetwornicy częstotliwości. W urządzeniach o wielkości zbiornika do 130 litrów, do regulacji temperatury można stosować zarówno regulatory jedno- i wielokanałowe, jak również kompleksowe SPS. Innowacyjny jest ponadto zintegrowany sterownik odcinka. Ilość pomp zębatych, w zależności od wielkości zbiornika – może wynosić do 4 sztuk.

 

200 Liter Fassschmelzer Także urządzenia na pompy tłokowe są we wszystkich wielkościach zbiorników, z reguły z pojedynczymi regulatorami lub z regulatorem wielokanałowym, opcjonalnie ze sterownikiem odległości. Urządzenia do topienia kleju w beczkach są dostępne w wersji 20- i 200-litrowej. Szczególne jest w nich automatyczne odpowietrzanie i napowietrzanie. W tym czasie u większości konkurentów odbywa się to jeszcze manualnie. Urządzenia do topienia kleju w beczkach mają różne płyty zwiększające wydajność topienia. Krótki kanał zasysania pompy zębatej sprawia, że w beczce pozostają tylko niewielkie ilości resztek kleju. Mogą być dostarczane także tandemowe urządzenia do topienia kleju w beczkach zapewniające nieprzerwaną produkcję."

      

1993

Heinzowi Bühnen udaje się wejść w nową dziedzinę działalności, w systemy do smarowania. Smarowanie znajduje zastosowanie we wszystkich elementach budowlanych, których powierzchnie stale się o siebie ocierają. Dzięki smarowaniu ochrania się powierzchnię materiału i minimalizuje zużycie. Główni użytkownicy pochodzą z branży motoryzacyjnej i przemysłu urządzeń udarowych. Grupa Bühnen przejmuje wraz z HELFER & Co. KG wieloletniego dostawcę z przodującą w świecie technologią wkrętarek z magazynkiem.
Nazwa "HBB" zdobyła już jako marka działalności spółki der Heinrich Bühnen KG w branży systemów klejenia stałą pozycję na rynku klejów.

      

1991

Bühnen 1991 W dniu 1 września 1991 r. założona zostaje w spółka Anglii Heinrich Bühnen Ltd., Basingstoke. Program sprzedaży w Anglii obejmuje pełen program sprzedaży HBB.

      

1989

Wraz z HB 3000 Heinrich Bühnen KG prezentuje pierwsze urządzenie do aplikacji klejów termotopliwych z silnikiem elektrycznym z magnesem pola wirującego bezpośrednio napędzającym pompę zębatą. Silnik ten uchodzi za niezwykle wytrzymały i bez problemu pracuje jeszcze przy temperaturach otoczenia do 80°C. Urządzenia charakteryzowała ponadto szczególnie łatwa obsługa.

      

1988

HBB 500 HeissklebenNa rynek wchodzi pierwsze pneumatyczne urządzenie do aplikacji ręcznej na kartusze: HB 500 K. Dzięki HB 500 K po raz pierwszy możliwe jest stosowanie reaktywnych klejów termotopliwych do aplikacji ręcznej. Jednocześnie z urządzeniem na kartusze rozwija się i wprowadza pierwsze reaktywne kleje termotopliwe do zastosowania w przemyślne drzewnym.

      

1986

Sprühpistole 1986 Wraz z HB 600 zaprezentowano urządzenie, które dzięki swojej ergonomii i łatwej obsłudze konsekwentnie dostosowuje się do potrzeb użytkowników. Przy jego opracowaniu po raz pierwszy na rynku klejów zwrócono się do projektanta przemysłowego.

      

1985

HBB 1800 Tankanlage W połowie lat 80-tych HBB prezentuje prawdziwą innowację w dziedzinie urządzeń do aplikacji klejów termotopliwych. Tak zwana seria 2000 składała się z urządzeń HB 1800, HB 2000, HB 2100 oraz HB 2200. Urządzenia te dostępne były zarówno jako urządzenia z pompą zębatą jak i z pompą tłokową o pojemności zbiornika od 4 do 48 litrów. Pompy zębate napędzane były napędem na sprężone powietrze. W urządzeniach serii 2000 obudowy wykonane były z tworzywa sztucznego, element formy, po który sięgnięto dopiero wiele później. Bardzo atrakcyjnym elementem była ponadto szafka rozdzielcza, przekonująca nie tylko swoim na swój czas niepowtarzalnym designem. Posiadała wtyczkę elektryczną i w razie potrzeby bez problemu odłączyć od urządzenia.

      

1983

HB 200 EHB 500 alt Pierwszy pneumatyczny pistolet ręczny, za pomocą którego można aplikować klej termotopliwy metodą spray, został z sukcesem wprowadzony na rynek. HB 500E posiada elektroniczne sterowanie temperatury i może być także stosowany do wprowadzonych w tym roku na rynek poliamidowych klejów termotopliwych. Kleje termotopliwe na bazie poliamidu stosowane są zwłaszcza w przemyśle elektronicznym. Jednocześnie HBB prezentuje HB 200 E pistolet do klejenia posiadający elektroniczne sterowanie temperatury ulokowane w osobnej obudowie i może być stosowany także do klejów termotopliwych w wysokich temperaturach.

      

1982

Także na początku lat 80-tych Heinrich Bühnen KG prezentuje pierwszą instalację do aplikacji kleju termotopliwego z pompą zębatą. Serie HB 600, HB 700/750 oraz HB 800/850 miały jeszcze naprawdę prostą konstrukcję: silnik prądu zmiennego napędzał pompę zębatą przez napęd łańcuchowy. Regulacja temperatury następowała przez opory wtykowe. Była więc ustawiona wstępnie temperatura zasadnicza. Kiedy trzeba było ją zmienić, należało wymienić na platynie w regulatorze wtykowe opory odpowiadającej żądanej temperaturze.

      

1981

PAM Logo USA W Charlotte, w Północnej Karolinie/USA zostaje założona firma-córka, PAM Fastening Technology, Inc., w celu zapewnienia klientom w Stanach Zjednoczonych Ameryki jeszcze lepszego doradztwa i opieki. Firma dystrybuuje pełen program Heinrich Bühnen KG. W ten sposób przedsiębiorstwo może zaoferować serwis, jakiego oczekuje się także w USA. W tym samym roku, kiedy ma miejsce założenie amerykańskiej firmy, Heinrich Bühnen KG prezentuje także HB 200, pierwszy "duży" pistolet do kleju dla zastosowań przemysłowych.

      

1980

Opracowany zostaje HB 500 nowy, pneumatyczny sprzęt do nakładania ręcznego, zastępujący udany HB 5. HB 500 dysponuje nowoczesnym, zgłoszonym do opatentowania system napowietrzania i odpowietrzania i jest bardziej wydajny niż HB 5.

      

1979

W wyniku ciągłych badań, Heinrich Bühnen KG rozwija rewolucyjną aplikację w sprayu i opatentowuje ją. Dzięki aplikacji w spray możliwe jest teraz, w sposób ekonomiczny, bezkontaktowe nakładanie klejów termotopliwych na duże powierzchnie.
W szczególności opracowuje się i wprowadza na rynek kleje termotopliwe na bazie polioefiny nadające się do aplikacji w sprayu dla zastosowań w branży samochodowej oraz w przemyśle budowlanym.

      

1976

Die erste Heißklebepistoleerste Heißklebepistole in Deutschland HB 100 to pierwszy pistolet do kleju wprowadzony na niemiecki rynek. Po nim następują kolejne, jak "Klebe-Colt". Jednocześnie projektowane są pierwsze 42mm-naboje takie jak kleje PO dla przemysłu budowlanego, a dla przemysłu opakowań pierwsze kleje EVA w kształcie świecy oraz jako granulat. Naboje produkowane są na własnej, zaprojektowanej do tego celu linii produkcyjnej.

      

1975

HB 5 Pneumatische Klebepistole Od połowy lat siedemdziesiątych przechodzi się do klejenia klejami termotopliwymi i rozwoju odpowiednich urządzeń do aplikacji. To nowe pole działalności coraz silniej przesuwa się do centrum uwagi, ciągle jest poszerzane i uzupełniane o nowe elementy serwisu, aż ostatecznie staje się podstawą działalności. Dzięki temu, że klejenie za pomocą klejów termotopliwych otwiera ciągle nowe możliwości zastosowania, wkrótce także takie branże jak samochodowa, budowlana, florystyczna, elektroniczna i opakowań obsługiwane są szeroką gamą klejów termotopliwych oraz pasujących do nich urządzeń.

HB 5 jest pierwszym samodzielnie opracowanym i w Bremie wyprodukowanym pistoletem pneumatycznym do kleju.

      

1969

Senco LogoKlammer und Nageltechnik Niemiecka firma Senco Industrie-Erzeugnisse GmbH & Co. KG została założona wspólnie przez firmę SENCO (Cincinnati/Ohio, USA) oraz Grupę Bühnen w roku 1969 . Zakład o wysokiej technice, zaopatrujący w urządzenia zszywające i gwoździarki. Na specjalnych maszynach przygotowuje się zszywki przemysłowe i gwoździe do wykorzystania w urządzeniach SENCO, taśma po taśmie. W ten sposób precyzja wędruje do magazynów, ponieważ w niemieckiej firmie SENCO kontrola jakości ma szczególnie duże znaczenie. Gwoździe taśmowe eksportowane są także do innych krajów europejskich.

      

1968

Drucksachen 1968ASCO Logo Po koniec lat sześćdziesiątych Grupa Bühnen potrzebuje godnego zaufania dostawcy rzeczy do drukowania i opakowań dla swoich produktów. Kupuje małą drukarnię w Bremie-Grambke, która do tej pory ją zaopatrywała, ale groziła jej upadłość. Bühnen dała małemu zespołowi pracowników pracę, ufność w przyszłość, a firmie nową nazwę: ASCO, skrót od Anne, Stephan i Constanze, dzieci Heinza Bühnen.

      

1961

Nageltechnik "Dzięki przedsiębiorczemu wyczuciu oferuje się klientom najpierw mechaniczne, a potem pneumatyczne gwoździarki i urządzenia do zszywania. Jako sprzęt obsługiwany ręcznie sprawdzają się najpierw w przemyślne meblowym, a potem w wielu innych branżach.

Program produkcyjny Fabryki Maszyn Heinrich Bühnen KG uzupełniany jest równolegle w sektorze zamocowań. Rozwijane są urządzenia z wmontowanymi gwoździarkami i urządzeniami do zszywania, w celu zainspirowania przemysłu nowymi impulsami do produkcji seryjnej i przestawienia się na produkcję taśmową. Przedsiębiorstwo profiluje się jako specjalista postępowych metod zamocowań w wielu branżach."

      

1958

Heftklammer 1958 Do produkcji przemysłowych spinaczy zszywających, magazynowych gwoździ i podwójnych gwoździ powołana zostaje do życia w roku 1958 spółka Senco Heinz Bühnen KG, (od 1969 Deutsche Senco Industrieerzeugnisse GmbH & Co. KG) . Dostawy realizowane są do odbiorców w Niemczech, Europie, Afryce, Australii i na Dalekim Wschodzie. Gwoździe i urządzenia do zszywania z Fabryki Maszyn Heinrich Bühnen KG używane są na wszystkich kontynentach. Dzięki temu grupa firm Bühnen uczestniczy pokaźnie jako licencjobiorca międzynarodowej organizacji Senco w rozwoju nowych gwoździarek i metod zszywania w przemyśle i rzemiośle.

      

1956

Tackertechnik 1956 Założona w roku 1956 firma-siostra Heinz Bühnen KG przejmuje w Niemczech dystrybucję gwoździarek SENCO na sprężone powietrze i narzędzi do zszywania.

      

1953

Heinz Bühnen W roku 1953 firmę przejmuje Heinz Bühnen – syn Heinricha. Wraz z nim nadchodzą innowacje techniki zszywającej, dzięki której najpierw przede wszystkim w przemyślne mebli tapicerowanych udaje się w sposób bezkonkurencyjny, szybko łączyć ze sobą materiały. Dochodzi przy tym do skutku ekskluzywna współpraca z amerykańską firmą SENCO, czołowym producentem pneumatycznych systemów mocujących. Od tego momentu grono stałych klientów rośnie imponująco.

      

1935

Maschinenbau 1935 Od roku 1935 nie wykonuje się już napraw dla innych zakładów. Firma zajmuje się teraz wyłącznie produkcją urządzeń tapicerskich. Do roku 1938 urządzenia te eksportowane były do różnych krajów europejskich.

      

1922

Heinrich BühnenHeinrich Bühnen – wyuczony ślusarz – otwiera 3 sierpnia 1922 roku w Bremie niezależny, mały zakład rzemieślniczy. Palarnie kawy naprawiają u niego swoje maszyny. Szybko roznosi się wieść o jego zdolnościach i kompetencjach i powstaje prawdziwa fabryka specjalizująca się w produkcji i naprawie urządzeń tapicerskich.