„Papier należy poddawać recyklingowi!” lub „Papier bielony z recyklingu, bez chloru”. Zrównoważony rozwój coraz bardziej koncentruje się na papierze i opakowaniach. Proces recyklingu papieru jest dla wielu niejasny: Co faktycznie dzieje się z klejami Hot Melt, zszywkami i innymi materiałami podczas recyklingu? Czy kleje Hot Melt w ogóle dobrze się recyklingują? Przyjrzeliśmy się temu procesowi.
Trzy kroki w kierunku nieszkodliwości dla środowiska
Proces recyklingu papieru nazywany jest „rozwłóknianiem”. Odbywa się to poprzez dyspergowanie mechaniczne. Dyspergowanie oznacza rozwłóknianie, rozmiękczanie i mielenie. Włókna makulatury są oddzielane, czyszczone, a ciała obce usuwane. Pozyskiwanie surowców włóknistych i produkowanie nowego papieru z recyklingu tych surowców to dwa różne procesy: nasz artykuł dotyczy przede wszystkim pozyskiwania i oczyszczania surowców. Z surowców produkowana jest pulpa. Z pulpy produkowany jest nowy papier.
Zdyspergowane włókna papierowe są przesiewane pod kątem obecności substancji obcych. Mogą to być pozostałości tworzywa sztucznego lub cząstek metalu. Pozostałości są oddzielane od masy papierowej (pulpy) w procesie filtracyjnym. Ponadto należy usunąć pozostałości kleju Hot Melt. Zdolność do recyclingu nie zależy wyłącznie od składu kleju, lecz również od zaaplikowanej ilości, formy i grubości warstwy.
Inicjatywa utworzona w roku 2000 „European Paper Recycling Council“ (EPRC) opracowała kartę wyników do oceny możliwości uwalniania pozostałości klejów Hot Melt w procesie recyklingu. W związku z tym, aplikacja kleju powinna spełniać następujące wymagania, aby można było ją poddać recyklingowi:
- Grubość warstwy = min. 120 μm
- Temperatura mięknienia (pierścień i kula) = min. 68°C
- Powierzchnia klejona = min. 2,56 mm² (1,6 x 1,6mm)
Jeśli powierzchnie klejone są mniejsze niż podane 2,56 mm², pozostałości kleju Hot Melt mogą nie zostać prawidłowo usunięte. Takie powierzchnie klejone występują przede wszystkim w przypadku rodzajów aplikacji, takich jak „szycie”. Tutaj małe kropelki kleju umieszczane są jedna za drugą. Ze względu na mniejszy obszar kleju Hot Melt opakowania z tego rodzaju aplikacją nie mogą być dobrze poddawane recyklingowi. Oddzielanie ciał obcych jest konieczne podczas odzyskiwania pulpy z makulatury.
Mniej znaczy więcej?
Aby opakowanie lub papier klejony klejem Hot Melt można było poddać recyklingowi, konieczne jest przestrzeganie wytycznych EPRC. Jeśli określone w nich wartości będą przestrzegane, opakowanie można poddać recyklingowi - niezależnie od rodzaju kleju Hot Melt. W tym przypadku powiedzenie „mniej znaczy więcej” nie ma zastosowania: mniejsza ilość kleju Hot Melt niekoniecznie jest bardziej przyjazna dla środowiska, lecz komplikuje proces recyklingu. Proces recyklingu jest konieczny, gdyż ponowne użycie papieru pozwala zaoszczędzić cenne zasoby.