Aplikator do kleju
Urządzenie, którego zadaniem jest roztopienie kleju w zbiorniku i następnie jego wypompowanie.
Najważniejsze parametry aplikatora kleju to:
- pojemność zbiornika - im więcej potrzebujesz kleju w jednostce czasu tym większy zbiornik będzie potrzebny, zasadniczo aplikator kleju jest w stanie stopić w ciągu godziny tyle kleju, ile zmieści się jednorazowo w zbiorniku. Do dyspozycji są urządzenia o zbiornikach od 4 do 200 litrów
- liczba wyjść - określa ile węży grzewczych i głowic można jednocześnie podłączyć, zazwyczaj od 1 do 6.
- rodzaj pompy - stosowane są dwa rodzaje: pompa tłokowa i pompa zębata, ta pierwsza będzie bardziej przy przydatna przy aplikacji opartej o większą liczbę węży. Pompa zębata z kolei zapewnia bardzo równomierne nałożenie, jednak w zasadzie nie nadaje się do tłoczenia kleju przez większą liczbę węży.
- czujnik temperatury - najczęściej stosowane są czujniki Ni-120 lub PT100. Wszystkie elementy systemu muszą mieć ten sam czujnik temperatury.
Rodzaje aplikatorów do kleju:
- aplikatory zbiornikowe - urządzenia posiadające zbiornik, do którego wrzucamy klej w celu jego stopienia
- aplikatory do beczek - umożliwiają topienie kleju z beczek 20 litrowych i 200 litrowych
- aplikatory do beczek non stop - wytapiają klej z beczki, ale posiadają również mały zbiornik, który umożliwia tłoczenie kleju także w momencie zmiany beczki.
- aplikatory walcowe - posiadają zbiornik, w którym jest zanurzony obracający się walec. Materiał przesuwa się po walcu i w ten sposób nakładany jest klej.
Aplikator a rodzaj kleju:
Niektóre rodzaje klejów wymagają specjalnego aplikatora. Tak jest na przykład w przypadku klejów reaktywnych PUR lub POR. Specyficzną konstrukcję posiadają także niektóre aplikatory do klejów poliamidowych. Rodzaj kleju jest informacją, która musi być wzięta pod uwagę przy dobieraniu urządzenia.
Na rynku pojawiają się różne ciekawe nazwy aplikatora m.in:
- topielnik,
- zbiornik,
- klejownik,
- klejarka,
- klejownica,
- agregat klejowy.