MDI – diizocyjanian difenylometylenu

MDI – diizocyjanian difenylometylenu

MDI oznacza diizocyjanian difenylometylenu i jest związkiem chemicznym nazywanym również diizocyjanianem difenylometanu lub diizocyjanianem metylenodifenylu. Jest to organiczny izocyjanian, który jest często stosowany w przemyśle chemicznym do produkcji poliuretanów.

Poliuretany to uniwersalne tworzywa sztuczne wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań, w tym w produkcji pianek, uszczelniaczy, klejów, powłok i włókien elastycznych. MDI jest ważnym składnikiem w produkcji poliuretanów, ponieważ jest reaktywny i może łączyć się z innymi związkami chemicznymi, takimi jak poliole, tworząc poliuretany. W wyniku tej reakcji powstają różne produkty poliuretanowe o różnych właściwościach fizycznych, w zależności od konkretnych potrzeb danego zastosowania.

Praca z produktami zawierającymi MDI

Przy stosowaniu MDI w przemyśle należy jednak zachować ostrożność, ponieważ izocyjaniany, w tym MDI, są toksyczne i mają działanie uczulające oraz mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia w przypadku niewłaściwego obchodzenia się z nimi lub narażenia na ich działanie.

Dlatego też podczas stosowania MDI należy podjąć odpowiednie środki bezpieczeństwa i zabezpieczenia w celu zminimalizowania ekspozycji.

Tradycyjne kleje Hot Melt na bazie PUR zawierają zwykle nadmiar wolnego, monomerycznego izocyjanianu (głównie 4-4'-diizocyjanianu difenylometanu – w skrócie MDI) rzędu ok. 2%.

Od 2012 roku produkty zawierające izocyjanian muszą być oznaczone symbolem GHS nr 8 (zagrożenie dla zdrowia) i odpowiednimi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa (zwroty H i P), jeśli zawierają 0,1% lub więcej MDI.

Kleje o zawartości MDI poniżej 0,1% nie podlegają obowiązkowemu oznakowaniu jako substancje niebezpieczne.

Schmelzklebstoff Sticks

Przykład: Reaktywny klej Hot Melt E3315 ma obniżoną zawartość MDI poniżej 1%, dlatego nie ma konieczności stosowania oznakowania H 351.

.